Toskańskie perełki w prowincji Arezzo

ProwincjaArezzoMapa.jpg

Dziś jesteśmy w prowincji Arezzo, w Toskanii.

Plan zwiedzania jest prosty:

1.  odwiedzić niesamowity gród na szczycie wzniesienia, który do dziś nie został rozbudowany o nowe budynki, a raczej został utrzymany w starym stylu i przekształcony na piękny hotel (Gargonza)

2. zajrzeć do uroczej maleńkiej miejscowości (Lucignano), która w 2010 roku stała się scenerią filmu Certified Copy

___ * ___ * ___ * ___ * ___

Gargonza.jpg

Gargonza została zbudowana na wzgórzu usytowanym pomiędzy Arezzo i Monte San Savino. Jest przykładem toskańskiego stylu ufortyfikowanych grodów rolniczych. Do dziś zachowały się wspaniałe mury, budynki, wieże i kościół, a Gargonza przenosi człowieka w zupełnie inny świat, z daleka od współczesności i pędu codzienności. Oczywiście wystarczy tylko uchylić pierwsze z brzegu drzwi (jako że musimy pamiętać, że obecnie cały gród tworzy posiadłość hotelową), by przenieść się na super nowoczesny i komfortowy poziom życia.

Sam spacer wzdłuż murów zajmie nam 5-10 minut, ale wystarczy by poczuć niezwykłą atmosferę miejsca i zadumać się nad tym, jak kiedyś proste życie i obcowanie z naturą w pełni wystarczało mieszkańcom.

GARGONZA.IT

2. parking przy Gargonzy

3. restauracja Gargonza

4. budynki hotelu w Gargonzy

5. widok z Gargonzy

___ * ___ * ___ * ___ * ___

LUCIGNANO.jpg

Lucignano z kolei to już miejscowość żyjąca swoim życiem, wznosząca się na wzgórzu 400 m n.p.m.

Centrum wabi i oczarowuje pięknymi budowlami, dobrym przykładem są Kościół Św. Franciszka czy Kolegiata Św. Michała Archanioła.

W przeszłości położenie geograficzne miasteczka pomiędzy trzema dużymi miastami Arezzo, Sieną i Perugią sprawiało, że Lucignano narażone było na ich podboje przez wiele lat. Dziś można tu odnaleźć ślady burzliwej przeszłości i przechodzenia z rąk do rąk, co tylko dodaj mu uroku.

Z punktu widzenia turystycznegoLucignano wydaje się miejscem relaksu i spokoju, ujmujące widza. Uderza też fantastyczne przeplatanie się historii i nowoczesności.

Lucignano.tripadvisor.it

6. Lucignano

8. urocze uliczki Lucignano

9. ponad dachami w Lucignano

Reklamy

4 thoughts on “Toskańskie perełki w prowincji Arezzo

  1. Certified Copy to świetny film moim zdaniem .. Julliete Binoche z biegiem lat jest coraz piękniejsza i bardziej interesująca :^) .. choć głównym bohaterem pisarzem w tym filmie chciałem potrząsnąć :^) … nie wiedziałem, że to Lucignano było bohaterem filmu .. piękne miasteczko! :^)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s