Civitella, Val di Chiana: wspomnienie dramatu w toskańskim raju

1Civitella z daleka.jpg

mapa_civitella-in-val-di-chiana.jpg

29 czerwca 1944 czterech żołnierzy niemieckich zatrzymało się na małą przerwę w lokalnym klubie w centrum miasteczka Civitella. Pod wieczór zostali zaskoczeni przez grupę włoskich partyzantów, ci w potyczkach zabili dwóch Niemców, a pozostali, ranni, zdołali uciec.

Następnego dnia cała ludność miasteczka, w obawach przed represjami, opuściła swoje domy i uciekła szukać schronienia w lasach.

Kilka osób zostało i, by zamanifestować oburzenie czynem partyzantów, wzięli rownież oni udział w pogrzebie żołnierzy. Przez następne dni dochodziły do nich różne głosy, które wskazywały na to, że władze niemieckie nie pociągną mieszkańców do odpowiedzialności. Po trzech dniach wszyscy wrócili do swoich domów.

Tydzień później, o świcie 29 czerwca, oddziały SS wkroczyły do miasteczka. Mieszkańcy wcześniej nie wydali tożsamości żadnego z partyzantów, za co sowicie zapłacili odroczonym o tydzień dobrze zaplanowanym aktem zemsty.

Żołnierze niemieccy weszli do każdego z domów, wywlekli na pół śpiących mężczyzn na plac centralny i tam, ustawiwszy ich w grupy po pięciu, zastrzelili wszystkich z serii z broni maszynowej. Później splądrowali domy. Miasto zostało spalone. Civitella na wiele lat opustoszała.

___ * ___ *___ * ___ * ___

3. zamek w Civitelli

4. miasteczko Civitella

Miasteczko do dziś nosi piętno tragedii sprzed wielu lat. Powoli, z czasem, domy, niegdyś pozostawione w pośpiechu, zostają odrestaurowane, mają nowych właścicieli. Civitella inwestuje w izbę pamięci, dba o turystów, tutejsza restauracja z winami należy chyba do jednej z najdroższych, jakie dotychczas poznałam, a i tak cieszy się zainteresowaniem klientów.

Civitella jest piękna, ale jakoś nie pozwala zapomnieć o wydarzeniach z 1944 roku. Tu, w toskańskie piękno, na zawsze wrósł już dramat prostych ludzi.

5. ruiny zamku

6. na wzgórzu w Civitelli

7. niebo nad Civitellą

8. spojrzenie fotografa na Val di Chiana

9. Val di Chiana

 

Fot. Bartek Wesołowski

Reklamy

3 thoughts on “Civitella, Val di Chiana: wspomnienie dramatu w toskańskim raju

  1. Pingback: Le ispirazioni del mese – Inspiracje miesiąca: MAJ | cantgobacknow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s