O książce pełnej błędów…

Gianni Rodari to jeden z najczęściej wspominanych pisarzy na zajęciach z języka włoskiego.

Jego Favole al telefono czyli Bajki przez telefon są omawiane nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych uczących się mówić po włosku.

www.pu24.it. Gianni Rodari z młodymi czytelnikami

Jest to jeden z najczęściej wydawanych pisarzy włoskich w XX w. Swego czasu jego twórczość była też doceniana poza granicami Włoch, szczególnie w państwach komunistycznych, jako że Rodari był znanym członkiem Włoskiej Partii Komunistycznej.

Co nas jednak interesuje, to jego fantazja, nakierowanie na najmłodszego czytelnika (ja też się najwyraźniej w tej grupie odnajduję ;)) i ciekawe podejście do języka włoskiego.

Dzięki mojej koleżance z grupy z kursu włoskiego trafiła mi niedawno do rąk książka Rodariego pt. Il libro degli errori, czyli Książka błędów.

Gianni Rodari Il libro degli errori

Książka jest zbiorem anegdot, wierszy i opowiadań, których najczęstszym bohaterem jest profesor Grammaticus, który za swoją misję obiera walkę z niedbalstwem i błędami językowymi.

Wspomina o akcentach, poucza jak poprawnie używać czasowników, dlaczego litera ‘h’, choć niema w języku włoskim, jest jednak niesłychanie ważna, i gani różne lokalne zwyczaje, takie jak: pomijanie podwójnych spółgłosek przez mieszkańców Wenecji, lombardzką wymowę ‘s’ zamiast ‘z’, bolońską skłonność do zamiany zbitki spółgłoskowej ‘sz’ na ‘ss’, czy nadużywanie podwójnych ‘zz’ przez Rzymian!

Jeśli ktoś, tak jak ja, bawi się czytaniem o języku i jego kolorycie, znajdzie w tej książce nie tylko miłą rozrywkę, ale i ciekawe spojrzenie na błędy, czy, może lepiej powiedzieć, zróźnicowanie językowe.

Wszystko napisane w zabawny i lekki sposób, z małym morałem na końcu… że tak na dobrą sprawę, błędy językowe czy lokalna wymowa, tak daleka od standardowej, wcale nie świadczą o człowieku. I już ;)!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s