Interkultura po włosku. Czyli BACK TO SCHOOL ;)

Interculture

Dwa tygodnie temu zakończyliśmy zajęcia na temat interkultuty i wolontariatu EVS w jednej z mediolańskich szkół średnich, w klasach lingwistycznych.

Zajęcia prowadziliśmy w języku angielskim z uczniami ostatnich klas, dla których angielski to bułka z masłem (co za ulga ;P)!

Jest to zupełnie inny rodzaj pracy niż poprzednio, gdzie zajęcia prowadziłyśmy z moją szefową Mercedes, w trudnych klasach, na temat konfliktów, uprzedzeń i stereotypów. I po włosku, przede wszystkim, który jednak przychodzi mi nieco trudniej niż angielski.

Tym razem byliśmy sami, czyli nasi wolontariusze EVS (Rachel – Angielka, Roxana – Rumunka, Bartek – Polak) i ja.

W kilku słowach przybliżę Wam, jak takie zajęcia wyglądają.

Przede wszystkim plan takich spotkań jest bardzo prosty i przejrzysty, dzięki temu młodzież nie ma trudności z przełamaniem się i mówieniem po angielsku, a dodatkowo robi się bardzo ciekawie. Przeplatamy gry interaktywne z dyskusjami i prezentacjami, umożliwiając zabranie głosu przede wszystkim uczestnikom naszych warsztatów.

Pierwsze spotkanie dotyczy poznania się i wymiany tego, co wiemy na temat krajów, z których wszyscy pochodzimy, co zazwyczaj jest powodem do żartów i śmiechu.

Jedna z gier dotyczy zadawania pytań, na które prowadzący (czyli wolontariusze EVS i ja) mogą odpowiedzieć TAK lub NIE, a uczniowie muszą odgadnąć, z jakiego kraju pochodzimy. Przyznam szczerze, że Polska nie przychodzi młodym Włochom szybko do głowy. Mimo że przecież jest to całkiem duży kraj.

Gdy jednak znamy już wszytkie narodowości w grupie (łącznie z tymi naszych uczniów, a jest ich zawsze kilka!) na podłodze kładziemy plakaty, na każdym z nich widnieje nazwa każdego z wymienionych krajów. Wszyscy dostają do ręki pisak i przez 15 minut krążymy po klasie, dopisujac na odpowiednim plakacie skojarzenia i sterotypy, jakie mamy na temat każdej nacji. Później przechodzimy do komentowania naszych plakatów.

I tak przy Polsce znajdujemy najczęściej: wódka, papież, Walesa (pisany tak właśnie i czytany: waleza), wysocy ludzie, pingwiny (!), zimno, ładne dziewczyny, Lewandowski, Cracovia (Kraków), Solidarność, itd. Nikt nie chce nam wierzyć, że w sierpniu jest u nas gorąco (30 stopni? niemożliwe!) i że na dobrą sprawę, dużo bardziej wolimy piwo niż wódkę (no dobrze, mówię tu o preferencjach Bartka i moich).

Włoska młodzież jest też bardzo krytyczna wobec własnego kraju i nie zostawia na nim suchej nitki, pisząc na plakacie, obok cudownej natury i historycznych monumentów, przede wszystkim: Mafia, Berlusconi, korupcja.

Drugie spotkanie otwieramy prezentacją tego, co nam się podoba we własnym kraju i tego, czego w nim nie lubimy. W wypowiedziach Włochów odnośnie pozytywów dominują: kuchnia włoska, piękne miasta, plaże. Za to nie przepadają za włoską muzyką, politykami, brakiem perspektyw na pracę, kłótliwością i zrzędliwością rodaków. Wychwalają Stany Zjednoczone i amerykański styl życia. “Chcielibyśmy być amerykańskimi nastolatkami”, mówią. Bardzo rzuca sie też w oczy negatywne postrzeganie mieszkańców południa Włoch przez Mediolańczyków, czyli ogólnie mówiąc przez północ. Nazywają ich “terroni”, co w wolnym tłumaczeniu można by zrozumieć jako ‘buraki’, czyli określenie nacechowane pogardą i lekceważeniem. Na dobrą sprawę nie znają wielu mieszkańców z południa kraju, w grupie jest tylko jedna dziewczyna która pochodzi z Sycylii i co jakiś czas rzucają do niej komentarze na temat jej pochodzenia, na szczęscie robią to raczej w przyjacielsko-żartobliwy sposób.

Są równiez zgodni, że obecnie we Włoszech będzie im bardzo ciężko znaleźć pracę i żywo interesują się wolontariatem lokalnym i przede wszystkim EVSem.

Po dwóch spotkaniach zastanawiam się, czy to my nauczyliśmy się więcej o Włoszech i włoskiej mentalności, czy nasi uczniowie o interkulturze i innych krajach 😉

P.S. Przed rozpoczęciem zajęć ustawiamy zawsze krzesła tworząc okrąg, by łatwiej się grało i dyskutowało.

Włoskie ławki potrafią czasem zaskoczyć. Niemiło zaskoczyć, dodajmy 😉

włoska ławka szkolna

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s