Niezły gagatek z tego Caravaggio!

Mój kurs języka włoskiego jest dla mnie źródłem nieustannej inspiracji, nie tylko przez wszystkie pułapki i kwiatki językowe, które omawiamy, ale przede wszystkim ze względu na różnorodność tematów i opinii, które nieustannie między nami się krzyżują!

Ostatnio lekcje poświęcone były sztuce (i oczywiście czasowi przeszłemu Passato Remoto). Jednym z zadań domowych było uzupełnienie biografii Michelangelo Merisi, czyli właśnie Caravaggio!

Caravaggio

I co za niespodzianka!

Dopiero teraz odkryłam, że autor Chłopca z koszem owoców był naprawdę niezłym gagatkiem (i trudno o bardziej trafne słowo)!

Ragazzo con cesto di frutta

Posłuchajcie:

Caravaggio rodzi się w 1573 roku niedaleko Bergamo.

Praktyki odbywa u mediolańskiego malarza Simone Peterzano. I już wtedy, czyli w wieku ok. 10-11 lat, daje się we znaki jego gwałtowny charakter i skłonność do przeciwstawiania się wszystkim i wszystkiemu. Tam, gdzie ma miejsce jakaś przepychanka czy bijatyka, tam pojawia się młody Michelangelo, który z czasem jest coraz bardziej znany lokalnej policji, a raz nawet ląduje w więzieniu. Podobno nawet jego sztuka już na tym etapie charkteryzuje się tym anarchistycznym zacięciem.

Jak tylko, w kilka lat później, przenosi się do Rzymu, zaczyna być postrzegany jako malarz realista. Maluje, co widzi, a spojrzenie ma bardzo realistyczne i, co ciekawe, na swoich modeli wybiera osoby niskiego pochodzenia, po prostu zwykłych ludzi.

Maluje bez zbędnych prób i przymiarek, od razu na płótnie, żywymi mocnymi kolorami.

W 1596 (czyli w wieku 23 lat) Caravaggio nawiązuje bliższe kontakty z rodziną kardynała Del Monte. Dla kardynała i zaprzyjaźnionych rzymskich rodzin maluje serię obrazów przedstawiających całe postaci i postacie od pasa w górę, najczęściej chłopców grających  na instrumentach muzycznych, z karafkami pełnymi wina, otoczonych kwiatami. Przykładem jest obraz Bachus!

Bacco.Caravaggio

W kilka lat później młody malarz zaczyna interesować się w dużej mierze malarstwem ołtarzowym, tworzy m. in. Powołanie Św. Mateusza czy Złożenie w grobie.

VocazioneDiSanMatteoDeposizione nel sepolcro

Znawcy mówią, że malarstwo ołtarzowe – religijne Caravaggio cechuje się bardzo oryginalnym stylem, który pełen jest dramatyzmu i nie pozwała odbiorcy pozostać obojętnym, można wręcz poczuć ból postaci z obrazu. Malarstwo to znamionuje także koniec okresu rzymskiego, jako że w 1606 roku Caravaggio podczas jednego ze sporów zabija mężczyznę i musi uciekać ze stolicy.

Tak trafia do Neapolu, w którym pozostaje przez prawie rok, po czym jedzie na Maltę, gdzie dość szybko popada w konflikt z lokalną władzą i ucieka na Sycylię, a potem znowu do Neapolu. Gdy wreszcie decyduje się na powrót do Rzymu w 1610 roku, w podróży umiera na gorączkę.

(Źródło: Conoscere e capire l’arte, Dizionario degli artisti, Curcio)

Pasjonujące, prawda?

Teraz koniecznie muszę zobaczyć film w reżyserii Dereka Jarmana!

Caravaggiofilm.jpg

Reklamy

3 thoughts on “Niezły gagatek z tego Caravaggio!

  1. Pingback: Le ispirazioni del mese – Inspiracje miesiąca: MARZEC | cantgobacknow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s