Odkrywamy Lombardię: Pavia

Poniżej rozciąga się jak zielone morze

Nieruchoma równina Lombardii,

Otoczona wilgotnym powietrzem,

Z wysepkami jarmarków w miasteczkach

(Percy Bysshe Shelley)

Pavia1
Pavia chodziła nam po głowie już od dłuższego czasu, ale nigdy nie było nam jakoś po drodze, brakowało czasu, czy po prostu chęci.

Na szczęście, gdy przyjechali do mnie w odwiedziny goście, a pogoda była na tyle kapryśna, by planować tylko krótki wypad na pół dnia, od razu stanęło na Pavii.

Pavia to miasteczko (35 tys. mieszkańców) położone na południe od Mediolanu (35 km), do którego bardzo łatwo dotrzeć pociągiem, bilet kosztuje niecałe 4 euro.

Jest również centrum uniwersyteckim i na jej ulicach można spotkać wielu obcokrajowców, pracujących tu i studiujących.

Pavia słynie z przepięknej katedry, trzeciej we Włoszech pod względem wielkości, z imponującą kopułą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Katedra ta szczyci się 400-letnią mieszanką stylów. Bezsprzecznie zachwyca… ale nie przytłacza.

Pavia2 Pavia3

W starej części miasta znajduje się wiele budynków uniwersyteckich, kościołów i przepięknych starych kamienic, pośród których z przyjemnością można się zagubić.

Jeśli jednak, tak jak nam, zależy Ci na czasie, warto wyjść nieco poza najściślejszą sieć uliczek, by dojrzeć Most Kryty (il Ponte Coperto) na rzece Ticino i pospacerować wzdłuż tego XIV-XV-wiecznego zabytku.

Pavia3a

Na koniec krótkiej wycieczki poznawczej warto zajrzeć do Zamku Viscontich (Castello Visconteo) i tu przycupnąć na jednej z ławek i w koronach drzew dojrzeć małe kolorowe papużki!

W drodze powrotnej do Mediolanu, można też (raz jeszcze) zatrzymać się w kartuzji w Certosa di Pavia i posłuchać opowieści zakonników o tym, jak kiedyś wyglądało życie codzienne za murami klasztoru.

CertosaDiPavia1 CertosaDiPavia2 CertosaDiPavia3

Fot. Bartek Wesołowski

Żródło: Przewodnik Ilustrowany WŁOCHY (BERLITZ)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s