PIRELLONE – zachwyca czy nie zachwyca?

Pytanie postawione w tytule wpisu kieruję do Was! 

___ * ___ * ___ * ___ * ___

Mówią o nim, że został zbudowany na kształt diamentu, choć przyznam szczerze, ja z trudem dopatruję się podobieństwa, no owszem może troszkę ta specyficzna 127 metrowa bryła połyskująca w słońcu przywodzi na myśl drogocenny minerał.

Wieżowiec Pirellego ukończono w 1958 roku i długo cieszył się famą najwyższego i najciekawszego symbolu powojennego Mediolanu.

www.infoinsubria.com

Bardzo łatwo jest ten budynek zlokalizować, jak tylko dojedziecie do Mediolanu, czy to pociągiem czy autokarem z lotniska, z pewnością wysiądziecie na Stazione Centrale, czyli Stacji Głównej (również warta polecenia dla miłośników architektury!). Zostawiając stację za Waszymi plecami, znajdziecie się od razu na Placu Duca D’Aosta i patrząc przed siebie, minimalnie kierując głowę w prawo szybko poznacie olbrzyma Pirellego!

Jak można dowiedzieć się z kapitalnego przewodnika Wiedzy i Życia MEDIOLAN I JEZIORA (który wiernie towarzyszy mi od mojego przyjazu do Mediolanu i w którym znajduję smaczki, którymi zaskakuję samych Włochów!) mediolańczycy czule mówią o tym budynku PIRELLONE.

Mediolan i Jeziora

Pozwolę sobie również zacytować fragment, który bawi i intryguje mnie do dziś:

Do rekordów pobitych przez PIRELLONE należy i ten, że był to pierwszy budynek w Mediolanie górujący nad Madonniną z katedry (108,5m). Na znak szacunku na dachu wieżowca ustawiono figurę Matki Boskiej.”

I tak Madonnina mogła cały czas królować nad miastem!

www.turismo.milano.it.madonnina

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s