Must-see w Mediolanie: Cimitero Monumentale

CIMITERO0

Jednym z miejsc, które KONIECZNIE trzeba zobaczyć i zwiedzić, i pewnie nieraz jeszcze tam wracać, jest Cimitero Monumentale, czyli przepiękny cmentarz stanowiący największe muzeum na świeżym powietrzu w Mediolanie.

Wystarczy tam zajrzeć na 1 godzinkę, a już przesiąka się tą dziwną atmosferą. Niesamowite i budzące niepokój nagrobki i rzeźby zachęcają do zgubienia się i zapomnienia w jego uliczkach. Przychodzi ochota na uwiecznienie tego kunsztu aparatem fotograficznym, a jednocześnie ma się wrażenie, że robienie zdjęć odziera to miejsce z jego duszy.

Cmentarz jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00 – 18.00.

Jak tam dotrzeć? Najłatwiej metrem linii zielonej na przystanek Garibaldi i stamtąd pieszo. Lub autobusem (37) czy też tramwajem 2, 4, 7 (przystanek Farini) lub 12, 14 (przystanek Bramante) – jeśli, oczywiście, akurat nie odbywają się tam jakieś roboty drogowe (co się często zdarza!).

Cmentarz jest projektem znanego włoskiego architekta Carlo Maciachini, budowę rozpoczęto w 1864 a otwarto dwa lata później.

Znajdują się tam nagrobki, rzeźby, płaskorzeźby od tych klasycznych po współczesne, mistrzostwo ich wykonania, tematyka, oryginalność sprawiają, że cmentarz, jak najbardziej zasłużenie, uważany jest za jedną z niewątpliwych atrakcji nawet dla najbardziej wymagającego turysty.

Na Cimitero Monumentale zostali pochowani zasłużeni dla miasta i kraju Włosi, jak np. Alessandro Manzoni (autor “Narzeczonych” – “Promessi Sposi”) czy laureat Nagrody Nobla – poeta Salvatore Quasimodo.

cimitero2 cimitero3 cimitero4 cimitero5 cimitero6 cimitero7 cimitero8 cimitero9 cimitero10

Fot. Bartek Wesołowski

Reklamy

2 thoughts on “Must-see w Mediolanie: Cimitero Monumentale

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s