Wzdłuż kanału Bereguardo

W Lombardii zbudowano kiedyś sieć kanałów wodnych (którymi dowożono materiały budowlane do stolicy regionu), które nazywane są: naviglio (l.poj.) czy navigli (l.mn.).

Wzdłuż takich kanałów, biegnących wśród pól i lasów, można spacerować i (co wydaje się nawet bardziej atrakcyjne) jeździć rowerem.

Wyprawa do Parku rzeki Ticino już od jakiegoś czas chodziła mi po głowie, niestety trudniej było mi zorganizować wypad na jakieś tereny leśne, ale za to bardzo łatwą okazała się niedzielna 4-5 godzinna wycieczka do pobliskiego miasteczka Abbiategrasso i stamtąd odkrywanie Naviglio di Bereguardo (czyli kanału prowadzącego do miasteczka Bereguardo).

www.sentieridautore.it

Jak dojechać do Abbiategrasso? Wystarczy dotrzeć zieloną linią metra na stację Porta Genova (wysiada się na przystanku metra o takiej samej nazwie) i kupić bilet – w jedną stronę 2,75 euro.

Pociągi odjeżdżają z tej stacji co godzinę, podobnie w drodze powrotnej.

1.Abbiategrasso

Samo miasteczko Abbiategrasso jest na swój sposób urocze, ale tym razem nie zatrzymaliśmy się w jego centrum (w zeszłym roku w miejscowym zamku prowadziliśmy wystawę i dzięki temu już trochę znałam to miejsce) i ruszyliśmy znaleźć kościół Castelletto, skąd mieliśmy rozpocząć nasz szlak.

2.Abbiategrasso

Szlak nie jest bardzo malowniczy, ale spokojnie wiedzie wśród pól, wzdłuż kanału, rozpościera się stamtąd również przepiękna panorama gór, zapiera wręcz dech w piersiach.

Dodatkowo my trafiliśmy na cudownie słoneczną niedzielę (zdaje się, że ostatnią na jakiś czas) i udało nam się zmęczyć a jednocześnie zrelaksować.

Po powrocie do Mediolanu wstąpiliśmy jeszcze do jednego baru na kawę i rogaliki i z naładowanymi bateriami zakończyliśmy tę leniwą niedzielę.

3.Abbiategrasso 4.AbbiategrassoMERENDA 5.Abbiategrasso 6.Abbiategrasso 7.Abbiategrasso

http://en.wikipedia.org/wiki/Abbiategrasso

http://en.wikipedia.org/wiki/Naviglio_di_Bereguardo

http://www.parcoticino.it/vivere-il-parco/33_le-piste-ciclabili.html

Fot.: Bartek Wesołowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s