Festiwal TORNIAMO UMANI

1.logo

W mojej pracy zajmuję się między innymi Projektem Palestyna. Co to znaczy?

To znaczy, że co roku w wakacje organizujemy wycieczkę do Izraela i Palestyny, tzw. wycieczkę poglądowo-poznawczą, by uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć sytuację na tamtym terenie, spotkać się z organizacjami i działaczami na rzecz pokoju – zarówno izraelskimi jak i palestyńskimi –  i, jeśli mają chęć, dzielić się tymi doświadczeniami z innymi.

By sfinansować taką wycieczkę lub po prostu ją wypromować, przez cały rok uczestnicy ostatniej wycieczki i grupa pracowników i wolontariuszy Casa per la Pace Milano organizuje różne spotkania, wywiady, projekcje filmów, sprzedajemy produkty żywnościowe i kalendarze, z których dochód przeznaczony jest na opłacenie biletów i wyżywienia pilotów wycieczki, obniżenie kosztów dla uczestników a także wsparcie organizacji pracujących na rzecz pokoju i rozwoju kultury na Terytoriach Palestyńskich.

W tym roku jedna z uczestniczek wycieczki okazała się asesorką kultury w pobliskiej Cremie i rzuciła, wraz z pozostałymi, pomysł zorganizowania festiwalu kultury palestyńskiej… który na początku wydał się pięknym snem, ale mimo wielu trudności sen okazał się rzeczywistością.

Nasze wycieczki organizowane są pod hasłem Restiamo umani, czyli myślą przewodnią aktywisty włoskiego Vittorio Arrigoni – Pozostańmy ludźmi.

Uczestnicy tegorocznej wycieczki strawestowali nieco to hasło i festiwal otrzymał nazwę: Torniamo umani, czyli Wracamy (bardziej) ludzcy.

Na przygotowanie dwóch dni festiwalu mieliśmy październik, listopad i połowę grudnia, trzeba było zorganizować muzykę, jedzenie, miejsce, sponosoring, gości, przylot dziennikarki z Londynu i specjalnego gościa z Brukseli, zaprosić organizacje i aktywistów, media, przygotować wszystko potrzebne do spektaklu i projekcji filmu…

Były to tygodnie ciągłej wymiany maili, postów na facebooku, smsów, rozmów, spotkań, nerwów, wielkich zawodów, gdy coś nam się nie udawało, stresu, gdy brakowało pieniędzy i dużej satysfakcji, gdy na przykład wygraliśmy konkurs, dzięki któremu mogliśmy gościć dziennikarkę BBC Arabic, a jej pobyt został zasponsorowany przez Fundację Anny Lindh.

Program okazał się bardzo bogaty i udało nam się go dopiąć (dosłownie) na ostatnią chwilę!

2.program

A już podczas samego festiwalu był czas na słuchanie wykładów o historii, o umowach z Oslo, o podziale terytorialnym, o kulturze, o mediach w Palestynie, o centrach animacji dla dzieci czy o życiu codziennym po prostu. Dodatkowo wyświetlane były filmy dokumentalne okołotematyczne, można było porozmawiać z różnymi stowarzyszeniami działającymi na rzecz pokoju, zakupić książki, plakaty, wino, kalendarze a nawet mydło z Nablus i zatar!

Był też czas na spektakl pełen emocji i projekcję filmu dziennikarki Micheli Sechi (SHOOTING MUHAMMAD), którą, tak na marginesie, poznaliśmy z Bartkiem dużo wcześniej na darmowych sesjach jogi u niej w mieszkaniu i podczas wspólnego wypadu do Ligurii :).

Była również muzyka na żywo i jedzenie arabskie, były rozmowy i kontemplowanie zdjęć, było dużo nowych twarzy i równie wiele tych znajomych, a na końcu było zmęczenie, radość i zadowolenie, że może nie udało nam się zebrać funduszy podczas festiwalu, ale razem zrobiliśmy małą-dużą rzecz i że zainteresowaliśmy tematem innych.

3. przed rozpoczęciem 4. wystawa i kącik kulinarny - gotowe 5. mur separacyjny przed wejściem 6. Dario sprawdza czy wszystko działa 7. sala prelekcji 8. sala prelekcji 9. Misia na posterunku Casa Pace 10. Almu 11. aperitivo i muzyka na żywo 12. wystawa 13. jedzonko 14. symulacja checkpointu 15. krużganki centrum kulturyfot. Bartek Wesołowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s