Fannullone i bamboccione – dwa urocze słowa?

www.funscrape.com

Dziś kolejna porcja zabawy z językiem włoskim, jako główne danie serwuję słowa fannullone i bamboccione.

Jak dla mnie brzmią nadzwyczaj uroczo i przytulnie… a jednak kryją znaczenia dużo mnie sympatyczne.

Fannullone (fa + nulla + one -> robi + nic + przyrostek zgrubiający) znaczyć będzie po prostu nieroba, osobę leniwą za wszelką cenę unikającą pracy.

A bamboccione ( bambo/bambino + one -> dziecko + przyrostek zgrubiający) to po prostu mężczyzna – duże dziecko, czyli ktoś zachowujący się w sposób niedojrzały, czy też ktoś dorosły o małym rozumku. Ostatnio określenie używane coraz częściej w odniesieniu do młodych Włochów, którzy zamiast wyprowadzić się na swoje i się uniezależnić, wolą cały czas pozostawać na garnuszku rodziców odsuwając moment wejścia w prawdziwe dorosłe życie do … kto to wie?!

Słowa te, jakiś czas temu odkurzone przez polityka Renato Brunetta i ekonomistę Tommaso Padoa-Schioppa , mocno krytykują współczesnych Włochów i nie pozwalają pielęgnować obrazu idyllicznej krainy.

Szczęściem fannullone czy bamboccione (czasem a nawet dość często występują jednocześnie ;P) nie można się urodzić, a więc jest to z pewnością proces odwracalny.

Co jednak zastanawia mnie najbardziej to pytanie, czy słowa te zostały ukute (czy może raczej wskrzeszone) we Włoszech tylko na potrzeby (co smutne) uwielbianego tu politycznego populizmu czy też może mają pójść w pięty niektórym? A jeśli tak jest,  czy rzeczywiście ci niektórzy potraktują je jako osobisty prztyczek w nos? 😉

Poniżej zdjęcie z czerwca 2012 z Casaltone, z warsztatów, na których pracowałam jako organizator.

Bartek skomentował je mówiąc: Misia at work ;)! …co oczywiście, gdyby ktokolwiek miał wątpliwości, nie było (tak do końca) prawdą!

Misia w pracy czerwiec 2012

http://www.youtube.com/watch?v=IOMyyBzU6SQ 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s