Percorsi formativi per le scuole superiori

Dziś mogłyśmy uczestniczyć w kursie prowadzonym w szkole średniej przez Merche i Matteo.  Trzeba było wstać o godzinie 6.30…ach już prawie zapomniałam, jak to jest i na ósmą stawić się w szkole niedaleko przystanku metra Lotto.

Klasa 1. Około 30 osób, w tym z 5 dziewczyn. Głośno, sympatycznie, i jeszcze raz głośno. Czyżbym odzwyczaiła się od szkolnego gwaru?

Tematem kursu, w ramach którego będziemy spotykać się z tą klasą trzy razy po 2 godziny, było:

LA GESTIONE NONVIOLENTA DEI CONFLITTI

czyli – jak w sposób pokojowy rozwiązywać konflikty.

Z Marketą przede wszystkim obserwowałyśmy i pomagałyśmy w organizacji, jeśli była taka potrzeba. Zajęcia rozpoczęły się od gier integracyjnych, by ośmielić grupę i  zręcznie przejść do tematu głównego. Pojawiły się pytania typu: czy konflikty zawsze niszczą relacje i związki? Czy lepiej być ofiarą czy oprawcą? Wywiązała się naprawdę ciekawa dyskusja; z podziwem i zaciekawieniem słuchałam, co młodzież miała do powiedzenia.

Na koniec mówiliśmy o sposobach rozwiązywania konfliktów, takich jak np.: unikanie, uleganie, dominacja/narzucanie własnego zdania, negocjacje czy współpraca… Często jest tak, że w różnych sytuacjach stosujemy różne techniki, dopasowując je do własnych potrze, choć niekiedy uciekamy się do jednej czy dwóch z nich najczęściej, co nie zawsze jest trafnym wyborem…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s